Prepoznavanje najpogostejših škodljivcev v urbanem okolju pri nas
Pravilno prepoznavanje škodljivcev je prvi korak pri učinkovitem reševanju težav.
V nadaljevanju so opisani najpogostejši škodljivci ter razlike med njimi.
Germanski ščurek (Blattella germanica)
Germanski ščurek je majhen insekt, ki meri do 15 mm v dolžino. Je svetlo rjave barve in ima pogosto dve izraziti temni črti na zgornji strani trupa. Ponoči je zelo aktiven in ima rad topla, vlažna okolja, kot so kuhinje in kopalnice. Navadno ga opazimo v kuhinjskih omaricah, na steni (je dober plezalec) ali na kuhinjskem pultu.
Orientalski ščurek (Blattaella orientalis)
Orientalski ščurek je večji od germanskega in doseže dolžino do 30 mm. Barva telesa je temno rjava ali črna. Najpogosteje ga najdemo v vlažnih, temnih prostorih, kot so kleti, skladišča in kanalizacijske cevi. Najpogosteje ga opazimo na tleh.
Siva podgana (Rattus norvegicus)
Siva podgana je razmeroma velika, skupaj z repom lahko doseže do 40 cm dolžine. Njeno telo je sivo-rjave barve, ima majhna ušesa in relativno kratek rep v primerjavi z dolžino telesa. Pogosta je v kanalizacijah, kleteh, skladiščih in bližini stavb. Je izvrstna plavalka in se zlahka prilagodi različnim razmeram.
Hišna miš (Mus musculus)
Hišna miš je zelo pogost glodavec in škodljivec v bivalnih prostorih človeka. Odrasla miš meri z repom skupno med 13 cm in 18 cm in je sive barve. Hišne miši so dobri skakalci, plezalci in plavalci. Najbolj dejavne so ponoči. Hranijo se pretežno z rastlinskimi snovmi. Mišji iztrebki so podolgovati in črnkasti, dolgi do 3mm.